Jūsų naršyklėje yra išjungtas Javascript atvaizdavimas. Rekomenduojame jį įjungti, jei norite pilnavertiškai naudotis tinklapiu. Jūsų naršyklėje yra išjungtas Sausainiukų įrašymas. Rekomenduojame jį įjungti, jei norite pilnavertiškai naudotis tinklapiu.

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje. Slapukų politika

Loading...
Spausdinti

Naujienos

Investicijos skatins mokslinių idėjų mainus

2016 m. gruodžio 21 d. / Lietuvos mokslo taryba

Šiuolaikiniai mokslininkai – tai aktyvūs, mobilūs, greitai prisitaikantys prie sparčios mokslinių idėjų kaitos žmonės. Kokioje mokslo srityje jie bedirbtų, svarbu, kad jie nuolat keistųsi  savo išradimais bei idėjomis, ir ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje. 

Rodoma:

Šių laikų mokslas nėra tapatinamas su vieno mokslininko darbu konkrečioje laboratorijoje.

Tad mokslininkai daug keliauja. Tai daryti jiems būtina, kad vyktų idėjų, žinių bei išradimų apykaita.

Idėjų mainai skatina šalies mokslo raidą. Tam, kad Lietuvos mokslo sistema būtų kuo labiau žinoma – kad kuo plačiau apie ją ir mokslininkų pasiekimus sklistų žinios, būtina tai skatinti. Tad Lietuvos mokslo taryba (LMT) numato didinti žinių mobilumą ir taip stiprinti mūsų šalies mokslininkų kompetenciją.

Mobilumas – idėjų gyvybė

Svarbi šių laikų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) sąlyga – mokslinių idėjų mainai. Atsižvelgdami į būtinybę  nuolat keistis žiniomis bei idėjomis, Lietuvos mokslo centrai skatina juose dirbančius mokslininkus būti aktyviais ir kelti kompetenciją ne tik vykdant mokslinius tyrimus, bet ir plėtojant mokslines idėjas.

Mokslininkai skatinami vykti į stažuotes. Kita vertus, ir jie patys yra suinteresuoti susirinkti reikiamus duomenis užsienio laboratorijose arba jose atlikti dalį reikiamų tyrimų, naudojantis įrangą, jei tik tokios nėra mūsų šalyje.

Taip ir vyksta idėjų mainai – ne tik Lietuvos mokslininkai įsisavina užsienyje taikomus tyrimų metodus, bet ir užsienio mokslininkai turi galimybę susipažinti su Lietuvoje plėtojamomis tyrimų temomis. Tai jau tapo savita mokslo politikos norma.

Ne mažiau svarbi yra ir mokslinių idėjų kaita per įprastą mokslinio darbo patirtį: dalyvaujant tarptautinėse mokslinėse konferencijose, skaitant paskaitas, vedant seminarus, netgi vykstant ar kviečiant užsienio mokslininkus į daktaro disertacijos gynimo procesą.

Vizitams skiriama lėšų

Pasak Lietuvos mokslo tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto pirmininkės prof. Rūtos Petrauskaitės, yra pastebėta, kad emigracija mažėja migracijos sąskaita: mokslininkui daug geriau padirbėti svetur ir sugrįžti vėl į savo universitetą žinant, kad prireikus jis vėl galės išvykti mokslo darbams pas kolegas į užsienį. 

Todėl LMT, administruodama programas, kurioms skiriama ES struktūrinių fondų lėšų, remia mokslininkų – ir išvykstančių, ir atvykstančių į Lietuvą – vizitų sistemą.  Jų būtinai reikia, kad lietuviai su savo mokslinių tyrimų rezultatais supažindintų tarptautinę bendruomenę, surastų naudingų kontaktų, gautų žinių apie naujausius  mokslo  laimėjimus.    

Maždaug prieš metus LMT baigė įgyvendinti projektą „Konkursinis trumpalaikių mokslininkų vizitų finansavimas“, kuriam lėšų buvo skirta pagal priemonę „Mokslininkų ir kitų tyrėjų mobilumo ir studentų mokslinių darbų skatinimas“.

Šiam projektui net du kartus buvo skirta papildomų lėšų, tad galutinai jis buvo baigtas 2015-ųjų rugsėjį, ir per šešerius metus – nuo jo pradžios iki pabaigos, finansavimas konkurso būdu buvo skirtas kone tūkstančiui vizitų.

Mobilumas vėl bus skatinamas 

Trumpalaikių mokslininkų vizitų finansavimas prisidėjo prie vienos aktualiausių problemų sprendimo:  mažinti MTEP struktūrose dirbančių mokslininkų emigraciją. Tuo pačiu jose padaugėjo jaunų mokslininkų. Teigiamos įtakos tai turėjo ir mūsų šalies ekonomikai. 

LMT vadovai yra įsitikinę, kad ir toliau, atsižvelgiant į finansines galimybes, būtina skatinti mokslininkų mobilumą.

Todėl 2014-2020 ES investicijų periodu, trumpalaikių mokslininkų vizitų į Lietuvą ir iš Lietuvos sistemos plėtrai numatoma skirti apie 4,34 mln. eurų Europos socialinio fondo lėšų. Numatoma skelbti  4 kvietimus paraiškoms teikti.

Bus  remiama veikla  „Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą“. Jos tikslas – skatinti tyrėjų tarpinstitucinį, tarptautinį ir tarpsektorinį mobilumą.

Ši veikla dar bus skirstoma į keturias poveikles. Viena jų - iš užsienio bus kviečiami  mokslininkai į doktorantūros gynimo tarybą, kad jie dalyvautų mokslinio darbo gynimo procese.

Kita jų bus siekiama stiprinti užsienyje dirbančių mokslininkų ryšius su Lietuvos mokslo ir studijų institucijomis.

Trečia veikla skirta skatinti Lietuvos tyrėjus dalyvauti tarptautinėse konferencijose, idėjų mugėse ir kitokiuose mokslo renginiuose. Pagal ketvirtąją bus finansuojamos tyrėjų mokslinės tiriamosios veiklos stažuotės užsienio mokslo ir studijų institucijose. 

Raktiniai žodžiai: Moksliniai tyrimai Mokslas

Artimiausi renginiai

Buvęs Kitas
Sausis 2018
Pr An Tr Ke Pe Še Se
1
5
6
7
8
12
13
14
19
20
21
22
27
28
01 02 03 04

Sekite naujienas

RSS
ddd