Jūsų naršyklėje yra išjungtas Javascript atvaizdavimas. Rekomenduojame jį įjungti, jei norite pilnavertiškai naudotis tinklapiu. Jūsų naršyklėje yra išjungtas Sausainiukų įrašymas. Rekomenduojame jį įjungti, jei norite pilnavertiškai naudotis tinklapiu.

Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje. Slapukų politika

Loading...
Spausdinti

Naujienos

Pirmieji du dideli Lietuvos projektai gavo EFSI finansavimą

2016 m. birželio 17 d. / Finansų ministerija

Europos investicijų banko (EIB) direktorių valdyba vakar  patvirtino pirmuosius du Lietuvos projektus, kurie bus finansuojami iš Europos strateginių investicijų fondo (EFSI).
 

Rodoma:

Vilnius, birželio 17 d. Europos investicijų banko (EIB) direktorių valdyba vakar  patvirtino pirmuosius du Lietuvos projektus, kurie bus finansuojami iš Europos strateginių investicijų fondo (EFSI).

Paskolos skirtos saugumo didinimo ir jo pritaikymo numatomiems keleivių srautams aptarnauti Vilniaus oro uoste bei biokuru ir atliekomis kūrenamos kogeneracinės jėgainės Vilniuje statybos projektams.

Vilniaus oro uostui 15 metų skirta EIB paskola su EFSI garantija – iki 30 mln. eurų, ji sudaro maždaug 44 proc. projekto vertės, kuri siekia beveik 69 mln. eurų. Projektą vykdo valstybės įmonė „Lietuvos oro uostai“.

Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektui 17 metų skirta iki 190 mln. eurų EIB paskola su EFSI garantija. Ši suma sudaro beveik 50 proc. bendros projekto vertės, kuri yra 381 mln. eurų. Šio projekto vykdytoja – UAB „Lietuvos energija“.

Lietuvoje jau veikia EFSI dalis, skirta smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV) finansuoti. SVV skolinimosi galimybės palengvėjo šiemet kovo pabaigoje Europos investicijų fondui (EIF) ir bankui „OP BANK“ (buvęs bankas  „Pohjola“) pasirašius garantijų susitarimą. Jį remia EFSI, o lėšos skiriamos inovatyvioms mažoms ir vidutinėms įmonėms bei mažoms vidutinės kapitalizacijos įmonėms Suomijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje. Joms per artimiausius dvejus metus bus suteikta 150 mln. eurų vertės paskolų.

Baltijos šalių įmonėms planuojama suteikti ne mažiau kaip 20 mln. eurų paskolų su EIF garantija (InnovFin SME garantija). Lietuvoje pagal šį susitarimą bus finansuojami didesni projektai ir teikiamos paskolos nuo 1 mln. eurų.

Be to, birželį Europos investicijų fondas (EIF) ir „Swedbank“ pasirašė pirmąjį daugiašalį susitarimą dėl bendradarbiavimo teikiant EFSI  finansavimą, pasitelkiant COSME programą. Tokiu būdu „Swedbank“ per 3 metus pasiūlys 165 mln. eurų  finansavimą maždaug 3 tūkstančiams smulkaus ir vidutinio verslo bendrovių Baltijos šalyse.

EIF pagal COSME programą suteiks Europos Komisijos užtikrintas garantijas „Swedbank“, todėl bankas skolindamas įmonėms galės suteikti finansavimą ir tais atvejais, kai įmonės neturės pakankamo užstato. Smulkaus ir vidutinio verslo įmonėms tai reiškia palankesnes finansavimo sąlygas ir didesnį kapitalo prieinamumą.

Finansų ministerija primena, kad pagal taisykles didelius projektus vykdantieji patys turi kreiptis tiesiogiai į EIB ar EIF finansinius tarpininkus, o šie spręs, ar projektas tinkamas finansuoti, o jei tinkamas – kokiu būdu. Gali būti pasiūlytos paskolos, garantijos, priešpriešinės garantijos bei kitos priemonės, kurios projektui suteiktų pagreitį.

Pernai teiktiems Lietuvos projektams  buvo suteiktos EIB paskolos – iš viso daugiau kaip 470 milijonų eurų. Pagal šį rodiklį Lietuva buvo septintoji tarp visų ES valstybių. Konkrečių EFSI priemonių neprireikė, nes jos taikomos, esant didesnei projekto rizikai.

EFSI finansavimas yra teikiamas projektams visoje Europos Sąjungoje, priklausomai nuo finansavimo paklausos, įskaitant ir tarpvalstybinius, regioninius projektus. Nėra nustatyta jokių geografinių šalių ar sektorių kvotų, todėl kiekvienas projektas yra vertinamas atsižvelgiant į jo individualius požymius.

EFSI yra 16 mlrd. eurų Europos Sąjungos biudžeto garantija, papildyta 5 mlrd. eurų EIB nuosavo kapitalo asignavimu. Planuojama, kad per tris metus 21 mlrd. eurų EFSI lėšos, pritrauks privačių lėšų ir bendros investicijos Europoje sudarys 315 mlrd. eurų.

Papildoma informacija

Kur kreiptis projekto vykdytojui: jei projekto vertė didesnė nei 20 mln. eurų, o reikalingas finansavimas didesnis nei 8 mln. eurų – tiesiogiai į EIB; jei reikalingas finansavimas mažoms ir vidutinėms arba mažoms vidutinės kapitalizacijos įmonėms – į Europos investicijų fondo finansinius tarpininkus.

Prioritetinės finansavimo sritys: infrastruktūros ir energetikos sektoriaus plėtra, mokslo tyrimai ir inovacijos, investicijos į švietimą ir mokymą, sveikatos apsaugą, informacines ir ryšių technologijas bei kt.

Trys pagrindiniai kriterijai: fondo finansuojami projektai turėti pridėtinę vertę ES mastu, t.y. turi būti siekiama įgyvendinti ES tikslus, projektai turi būti ekonomiškai gyvybingi (pirmenybė turintiems didelę socialinę/ekonominę grąžą), taip pat – projektų įgyvendinimas turi prasidėti 2015-2017 metais.

Naudingos nuorodos:

http://finmin.lrv.lt/lt/es-ir-tarptautinis-bendradarbiavimas/europos-strateginiu-investiciju-fondas

https://www.pohjola.lt/ee/pazangioms-lietuvos-verslo-idėjoms-–-20-mln-eurų-paskolų

https://www.swedbank.lt/lt/articles/view/2490

http://www.eif.org/what_we_do/efsi/index.htm

Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyrius, (8 5) 2390 022; 8 645 56468, Vrs@finmin.lt, www.finmin.lrv.lt 

Artimiausi renginiai

Buvęs Kitas
Birželis 2018
Pr An Tr Ke Pe Še Se
28 29 30 31
3
4
5
6
7
10
11
13
16
17
20
23
24
25
27
28
01

Sekite naujienas

RSS
ddd