2024 m. rugsėjo 11 d. Atnaujinimo data: 2024 m. rugsėjo 16 d.
RDNE Stock project nuotr. / Pexels.com
RDNE Stock project nuotr. / Pexels.com

Virtualios realybės interaktyvus kūrinys, leidžiantis žiūrovui įsitraukti į istorinius įvykius, kuriuose du diplomatai Chiune Sugihara ir Janas Zwartendijkas, išduodami vizas, gelbėjo žydų pabėgėlius nuo Holokausto, virtualios realybės filmas apie Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susikūrimą ir suskaitmeninta lietuvių diasporos architektūra Čikagoje – tai tik keli iš konkurso būdu atrinktų kultūros tūrinio skaitmenizavimo projektų, kuriems įgyvendinti bus skirtas Europos Sąjungos finansavimas.

Centrinė projektų valdymo agentūra baigė vertinti kultūros tūrinio skaitmenizavimui skirto kvietimo projektų įgyvendinimo planus. Iš viso buvo pateikti 57 projektų įgyvendinimo planai, o jų vertė siekia daugiau nei 10 mln. eurų.

Įvertinus projektus ir atsižvelgiant į kvietimui skirtą finansavimą, rekomenduojama finansuoti 14 projektų, kurių bendra vertė siekia 2 345 276,18 eurų. Tai - dviejų asociacijų, universiteto, keturių viešųjų ir septinių biudžetinių įstaigų projektai. Jais siekiama sukurti aukštos kultūrinės ir (ar) meninės vertės kuruoto kultūros turinio skaitmeninius produktus, inovatyviais būdais pritaikytus vartotojų mokymosi ir (ar) pažintiniams tikslams. 

Virtualūs žemėlapiai, edukaciniai žaidimai, turai 

Net du projektai skirti virtualiai susipažinti su Anykščių krašto kultūra – bus skaitmeninami Angelų muziejaus fondo objektai, Anykščių bažnyčios klebono monsinjoro Alberto Talačkos dailės darbų kolekcija, žymių anykštėnų medalininko Jono Žuko ir skulptoriaus Kazio Varno darbai, taip pat žymusis Antano Baranausko kūrinys „Anykščių šilelis“. 

Neliks užmirštas ir Vilniaus universitetas, kurio istoriją atskleis Europos aukštąjį mokslą pristatantis virtualus žemėlapis ir interaktyvios virtualios realybės patirties sukūrimas. Bus skaitmeninamas ne mažiau vertingas ir įdomus nematerialus kultūros paveldas – visi norintys  per edukacinius žaidimus ir virtualios realybės turą galės geriau pažinti 24 nematerialaus kultūros paveldo objektus.

Į Klaipėdos krašto istoriją kitu kampu leis pažvelgti virtuali kelionė kartu su Imanueliu Kantu, kuri suteiks galimybę ne tik matyti, bet ir girdėti Klaipėdos istorinę ir architektūrinę praeitį.

Skaitmenizuoti dvarai ir dailės aukso fondas

Projektas „Sužinok, tyrinėk, išbandyk“ pristatys Lietuvos dailės aukso fondą įtraukiančiu, švietėjišku ir lengvai prieinamu virtualiu formatu skirtingo amžiaus ir poreikių naudotojams. Virtualios realybės turas leis aplankyti 20 Lietuvos dvarų. Skaitmenizuoti dvarai taps visuotinai prieinami ir bus populiarinami ne tik vietos, bet ir tarptautiniu mastu. Kartu tai leis išsaugoti dvarų architektūros, meno kūrinių ir kitų vertybių detales, kurios gali būti pažeidžiamos ar  prarastos dėl natūralaus senėjimo ar kitų priežasčių. 

Neišeinant iš namų nuotoliniu būdu bus galima pasigrožėti ir Ukmergės krašto lobiu – unikalia ir autentiška Siesikų dvaro pilies sienine tapyba, o šį reginį dar papildys specialiai konkrečiai erdvei būdingi garsai. Bus skaitmeninami ir Lietuvos kultūriname lauke ypatingą reikšmę turintys Švč. Mergelės Marijos apsireiškimas, išgijimų liudijimai, piligrimystės tradicija, o ši medžiaga toliau bus panaudota kultūrinio turizmo maršruto sukūrimui. 

Visas turinys – nemokamai „e.Kultūra“ platformoje   

Atsižvelgiant į verslo subjektų tikslinę auditoriją, bus sukurti teminiai ir edukaciniai grojaraščiai, papildyti virtualios realybės sprendimais, o gilinant medijų istorijos žinias, puoselėjant jų įvairovę, bus atrasti, suaktualinti ir padaryti prieinamais alternatyvūs video archyvai, kurie atskleidžia privačias žmonių istorijas namų kino juostose, ankstyvuosius meninius eksperimentus ar pirmuosius Lietuvoje sukurtus videomeno kūrinius. 

Visų 14 projektų skaitmeninis turinys – skaitmeninės kolekcijos, virtualios ekskursijos, filmai, edukaciniai žaidimai ir kt. – bus pritaikytas klausos ir regėjimo negalią turintiems asmenims, pateikiamas interaktyviomis virtualios realybės formomis, o taip pat paženklintas atvirąja turinio licencija. Visas turinys bus neatlygintinai patalpintas nacionalinėje skaitmeninių kultūros išteklių platformoje „e.Kultūra“, kur bus nemokamai prieinamas visuomenei, tokiu būdu lengvai pasiekiamas vienoje vietoje, atviras įveiklinimui ir pakartotiniam naudojimui.

Susiję kvietimai

Teikiama nuo Pavadinimas Finansavimo suma Teikiama iki
2024 m.
kovo 04 d.
Pasibaigęs
Kultūros turinio skaitmeninimas, siekiant kurti šiuolaikinio vartotojo poreikius atitinkančius produktus ir paslaugas (konkursas)
Nr. 06-015-K
2 678 898,00 €
2024 m.
gegužės 31 d. 17:00
Pasibaigęs