2024 m. rugpjūčio 01 d. Atnaujinimo data: 2024 m. rugpjūčio 01 d.
E.Radytė sukūrė galvos lankelį nuo skausmo, kurį drąsiai galima neatsiejamu moterų pagalbininku. „Samphire Neuroscience“ nuotr.
E.Radytė sukūrė galvos lankelį nuo skausmo, kurį drąsiai galima neatsiejamu moterų pagalbininku. „Samphire Neuroscience“ nuotr.

Kiekviena moteris žino, jog artėjanti mėnesinių ciklo pradžia neišvengiamai reiškia varginančius, neretai ir itin didelio skausmo lydimamus simptomus. Žinodama, ką tai reiškia, ir supratusi, jog moterų sveikata šiuo atvžilgiu atsiduria paraštėse, neuromokslininkė, kompanijos „Samphire Neuroscience“ bendrasteigėja ir vadovė Emilė Radytė sukūrė galvos lankelį nuo skausmo, kurį drąsiai galima laikyti ar vadinti neatsiejamu moterų pagalbininku.

Siekiant palengvinti moterų kasdienybę, kai kuriose šalyse jau teko įsikišti ir politikams – štai Ispanija praėjusiais metais tapo pirmąja Europos Sąjungos (ES) šalimi, įteisinusia mokamas 3–5 dienų menstruacijų atostogas. Taip stiprų skausmą patiriančioms moterims suteikiama galimybė nedirbti pirmosiomis ciklo dienomis.

Nors yra šalių, kuriose taip pat buvo svarstomi panašūs keliai, Lietuvoje gimusi neuromokslininkė E. Radytė pastebi nemalonią tendenciją – moterų sveikatai šiuo atžvilgiu yra skiriama per mažai dėmesio. Daugeliu atvejų apie kamuojančius simptomus moterys gėdijasi pasisakyti, o tam, kad pastaruosius numalšintų, įprasta griebtis nuskausminamųjų pagalbos.

Vis tik E. Radytė atkreipia dėmesį, jog vartodamos juos, moterys neretai daro didesnę žalą, nei naudą. Mat numatytos dozės viršijamas – jau įprasta praktika.

„Visos nuskausminamųjų dozės yra nustatytos 80 kilogramų sveriančiam vyrui, neatsižvelgiant į lytį, svorį ar hormonų sistemą. Kodėl tai yra svarbu? Nes dauguma moterų per mėnesines negeria rekomenduojamos nuskausminamųjų dozės – vartoja žymiai aukštesnę. Dažniausiai – kelis kartus“, – pastebi moteris.

Suprasdama bendrą problematiką, neuromokslų šakas Harvarde ir Oksforde krimtusi lietuvė nusprendė į tai pažvelgti iš profesinės pusės – moteris pradėjo domėtis naujausiomis neurotechnologijomis, kurios ir fizinę, ir psichologinę sveikata galėtų paveikti saugiu, neinvaziniu būdu.

Savo išvaizda primena aksesuarą

E. Radytė išrado prietaisą, tapusį tikru išsigelbėjimu moterims – galvos lankelį nuo skausmo. Šį ES patvirtintą medicininį prietaisą sudaro dvi dalys – priekinė, kuri stimuliuoja prieškaktinę žievę ir mažina priešmenstruacinio sindromo (PMS) požymius, ir kita, kuri, stimuliuodama motorinę smegenų žievę, padeda sumažinti menstruacijų keliamą skausmą.

Pasak neuromokslininkės, savo išvaizda prietaisas labiau primena aksesuarą. Tik šis naudojamas „Bluetooth“ principu – lankelį reikia susieti su specialia, į mobilųjį telefoną parsisiųsta programėle. Pastaroji, sekdama moters ciklą, ir primena, kada lankelį reikia užsidėti.

Tiesa, kaip pastebi lietuvė, apie 50 proc. moterų sesijų metu jaučia niežtėjimą, tačiau tai pasireiškia tik pirmųjų sesijų metu – laikui bėgant, oda pripranta ir šio potyrio nebejaučia.

„Lankelis veikia neuromoduliacijos arba neuroplastiškumo principu – tai reiškia, kad mes norime pakeisti tai, kaip smegenys laikinai interpretuoja skausmą. Jas stimuliuojant, bandome sumažinti jautrumą skausmui.

Lankelis naudojamas prevenciškai penkias dienas prieš prasidedant mėnesinėms – tai yra laikotarpis, kai PMS simptomai būna intensyviausi. Kartą per 20 minučių dienoje lankelį reikia užsidėti ant galvos – tai daryti galima tiek darbe atsakant į el. laiškus, tiek namie, valantis dantis“, – apie tai, kaip veikia medicininis prietaisas, pasakojo neuromokslininkė.

Jei PMS simptomai pajuntami likus daugiau nei penkioms dienoms iki pirmosios ciklo dienos, tuomet lankelį galima pradėti naudoti ir anksčiau. Tuo atveju, kai lankelis naudojamas likus penkioms dienoms, pasak E. Radytės, prireikia trijų ciklų, kad būtų pasiektas aukščiausias poveikis.

Vis tik rezultatas nėra nuolatinis. Nustojus naudoti lankelį, varginantys simptomai gali atsinaujinti praėjus keliems mėnesinių ciklams.

Kiekvieną moterį prietaisas veikia skirtingai

Kalbėdama apie realų medicininio prietaiso poveikį kasdienybėje, lietuvė atkreipia dėmesį, jog ne kiekviena moteris mėnesines išgyvena taip pat, tad ir pats prietaisas jas veikia skirtingai.

„Paimkime du moterų prototipus. Pirmasis, kai jaučiami įprasti menstruaciniai požymiai – skausmas arba PMS simptomai, kurie paveikia moters nuotaiką. Kiekvieną mėnesį moteris pastebi, jog savaitę prieš mėnesines patiriamas nuovargis, darbe nepavyksta susikaupti, lėčiau priimami sprendimai, lengviau įsiplieskia pykčiai su artimaisiais.

Nelabai aišku, su kuo tai susiję – fiziškai neskauda, bet elgsena pasikeičia. Panaudojusi šį lankelį, tokia moteris pastebėtų, jog geba kontroliuoti emocijas ir tiksliau numatyti, kaip elgsis, planuoti darbus ar panašiai“, – vienus iš galimų pokyčių įvardijo E. Radytė.

Tačiau yra ir kita grupė – moterys, kurioms yra nustatytos tokios moteriškos ligos, kaip endometriozė ar policistinių kiaušidžių sindromas, pasak lietuvės, patiria kur kas skausmingesnes mėnesines. Jų metu moterys tiesiog prikaustomos prie lovos. Tokiais atvejais, kaip pastebi neuromokslininkė, tenka praleisti ir darbą, tačiau pasakyti tikrąją to priežastį darbdaviui – vis dar gėdijamasi.

„Daug moterų, patiriančių šiuos simptomus, pasako darbdaviui, jog peršalo ar sugalvoja kažką panašaus. Šiuo atveju lankelis endometriozės neišgydys, bet gali sumažinti patiriamą skausmą.

Kadangi mes veikiame smegenis, o ne skausmo šaltinį, tai reiškia, kad nesvarbu, koks intensyvus skausmas yra, mes galime jį malšinti, nes pakeičiame tai, kaip smegenys interpretuoja skausmą“, – sakė lietuvė.

Pasiekti įspūdingus rezultatus padėjo ES pagalba

Šią vasarą galvos lankelis jau pasirodė Jungtinės Karalystės ir Lietuvos rinkose. Turint omenyje tai, kad inovacija buvo pradėta kurti vos prieš tris metus, tokie rezultatai – įspūdingi.

Lietuvė neslepia džiaugsmo – manoma, jog lyginant su kitomis neurotechnologijų inovacijomis, tam, kad šis prietaisas būtų sukurtas ir paleistas į rinką, prireikė bene mažiausiai laiko.

„Paprastai su produktais, kurie yra panašūs į mūsų, šie procesai užtrunka 5–7 metus. Labai dėl to džiaugiamės. Motyvacija kurti šį produktą buvo supratimas, kad tokia inovacija tikriausiai pagerintų daugumos mūsų gyvenimus.

Iš pradžių šis medicininis prietaisas nebus kompensuojamas valstybės, bet tikimės, kad dviejų metų bėgyje galimybė gauti kompensaciją atsirastų tais atvejais, kai moteriai yra nustatyta PMS sunkinanti diagnozė“, – sakė E.Radytė.

Neuromokslininkė priduria, jog išvystyti inovatyvų produktą – itin sudėtinga. Dėl šios priežasties moteriai nuo pat pirmų žingsnių buvo aišku, jog be finansavimo to padaryti nebus įmanoma, tad nuspręsta pasinaudoti ES teikiama pagalba.

Šis projektas dalyvavo ir Finansų ministerijos inicijuotuose „Europos burių 2023“ rinkimuose, kur tapo nominacijos „Šiuolaikinė medicina“ laimėtoju.

Prasmingos inovacijos praleistos pro akis neliks ir šiemet. Finansų ministerija šešioliktą kartą inicijuoja „Europos burių 2024“ rinkimus, kuriuose dalyvauti raginami ir kiti ES fondų lėšomis finansuojami projektai.

Registruotis projekte „Europos burės 2024“ galite čia.