2024 m. rugpjūčio 8 d. Panevėžio regiono savivaldybės, atstovaujamos savivaldybių merų, dalyvaujant vidaus reikalų viceministrui Arnoldui Abramavičiui, Biržuose pasirašė susitarimą dėl 2024–2029 m. Panevėžio regiono funkcinės zonos strategijos įgyvendinimo. Šis dokumentas įtvirtina regiono siekį užtikrinti darnią plėtrą ir efektyviai panaudoti Europos Sąjungos (ES) finansavimą. Bendra strategijos įgyvendinimui numatyta investicijų suma siekia 42,24 mln. eurų, iš kurių 35,25 mln. eurų sudaro ES lėšos.
„Pasirašytas susitarimas dėl Panevėžio regiono funkcinės zonos strategijos įgyvendinimo žymi svarbų žingsnį regiono plėtros kelyje. Tai ne tik užtikrins tvarų vystymąsi, bet ir prisidės prie gyventojų gyvenimo kokybės gerinimo, skatinant investicijas ir kuriant naujas galimybes visame Panevėžio regione“, – teigia vidaus reikalų viceministras A. Abramavičius.
Strategijoje dalyvauja visos šešios Panevėžio regiono savivaldybės: Panevėžio miesto, Panevėžio rajono, Kupiškio rajono, Pasvalio rajono, Biržų rajono ir Rokiškio rajono. Panevėžio regiono funkcinė zona yra viena iš dešimties Lietuvoje jau patvirtintų funkcinių zonų strategijų. Šios strategijos patvirtinimas buvo būtina sąlyga siekiant gauti Vidaus reikalų ministerijos administruojamas ES lėšas.
Strategija apima keletą svarbiausių sričių, kurios tiesiogiai paveiks Panevėžio regiono gyventojų gyvenimo kokybę ir pagerins viešąsias paslaugas. Viena pagrindinių sričių yra judumo paslaugos. Šioje srityje didžiausias dėmesys skiriamas gyventojų pavėžėjimui, ypač tiems, kurie gyvena daugiau nei 2 km nuo viešojo transporto stotelės. Ši paslauga, kurią koordinuos Rokiškio rajono savivaldybė, bus teikiama visoms regiono savivaldybėms, išskyrus Panevėžio miestą. Taip pat numatoma įsteigti bendrą skambučių centrą Rokiškyje, įsigyti reikalingą programinę įrangą ir elektromobilius bei įrengti įkrovimo stoteles.
Kita svarbi strategijos sritis yra viešojo transporto paslaugos. Planuojama, kad viešosios įstaigos „Panevėžio keleivinis transportas“ dalininkais taps trys savivaldybės – Panevėžio miesto, Panevėžio rajono ir Pasvalio rajono. Panevėžio rajone ir Pasvalio rajone bus diegiamas elektroninis bilietas, modernizuojamos viešojo transporto stotelės, rekonstruojama Pasvalio autobusų stotis. Be to, šioje srityje bus atliekami įvairūs tyrimai ir vykdomos informacinės kampanijos, skirtos skatinti gyventojų įsitraukimą.
Atliekų tvarkymo paslaugų srityje numatoma įgyvendinti keletą reikšmingų projektų, kuriuos vykdys Regioninis atliekų tvarkymo centras, bendradarbiaudamas su visomis Panevėžio regiono savivaldybėmis. Planuojama įrengti ir plėsti didžiagabaričių atliekų aikšteles, sukurti punktus perdirbimui tinkamų atliekų surinkimui bei įrengti konteinerių aikšteles arba išdalinti konteinerius gyventojams. Taip pat bus vykdoma plati komunikacinė kampanija, siekiant skatinti tinkamą atliekų tvarkymą ir rūšiavimą.
Investicijų pritraukimas ir parama smulkiam bei vidutiniam verslui yra dar viena svarbi strategijos dalis. Šią sritį koordinuos Panevėžio rajono savivaldybė, o veiklose dalyvaus visos regiono savivaldybės, išskyrus Panevėžio miestą. Projekte numatyta įrengti septynias pramonines ar komercines teritorijas Rokiškio, Biržų ir Pasvalio rajonuose bei tris bendradarbystės centrus. Panevėžio rajone bus plėtojamos skaitmeninės kūrybinės industrijos, Biržų rajone – turizmo verslas, o Rokiškio rajone – socialinis verslas. Šios sritys bus stiprinamos įvairiomis minkštosiomis veiklomis, tokiomis kaip tyrimai ir komunikacinės kampanijos.
Turizmo plėtros srityje, kurią koordinuos Biržų rajono savivaldybė, visose regiono savivaldybėse bus įgyvendinama daugybė projektų, skirtų viešosios turizmo infrastruktūros kūrimui ir modernizavimui. Planuojama įrengti infrastruktūrą prie 67 gamtos ar kultūros objektų, modernizuoti Biržų turizmo informacijos centrą bei įsigyti audiogidus ir kitą techninę įrangą. Šioje srityje taip pat numatoma vykdyti tyrimus ir komunikacines kampanijas, siekiant pritraukti daugiau turistų į regioną.
LR vidaus reikalų ministerijos informacija