Paslaugų patogumas ir prieinamumas gyventojams kasdien tampa vis svarbesnis. Kad patenkintų šį poreikį, Ekonomikos ir inovacijų ministerija diegia skaitmeninius sprendimus. Vienas šiuolaikiškų žingsnių, kurių imtasi, yra kapinių duomenų skaitmenizavimas ir skaitmeninių žemėlapių kūrimas, padėsiantis artimųjų kapus ateityje rasti gerokai lengviau. Be to, tokios paslaugos kaip leidimo laidoti kapavietėje gavimas elektroniniu būdu palengvins ir tvarkant dokumentus. Šiandien, kai vis daugiau mūsų gyvenimo persikelia į skaitmeninę erdvę, svarbu, kad net tokios jautrios sritys kaip kapinių administravimas taptų paprastesnės ir lengviau prieinamos.
„Lietuva pirmauja diegdama skaitmeninius sprendimus ir siekdama, kad viešosios paslaugos būtų patogesnės visiems gyventojams. Mūsų šalies savivaldybėse pradėti ir toliau įgyvendinami skaitmenizavimo projektai pagerins paslaugų kokybę, leis gyventojams greičiau ir lengviau gauti reikalingos informacijos. Be to, tokie kuriami skaitmeniniai sprendimai suteiks galimybę daugiau sužinoti ir apie Lietuvos istoriją“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Šiuo metu kapinių skaitmenizavimo procesai jau vyksta septyniose Lietuvos savivaldybėse, o netrukus juos pradės dar devynios. Iš viso tam buvo skirtas 4,5 mln. eurų finansavimas. Šios lėšos leis sukurti skaitmeninius kapinių žemėlapius, kuriais naudosis specialistai, kad greičiau ir efektyviau atsakytų į gyventojų klausimus, padėtų surasti žymių žmonių palaidojimo vietas, teiktų reikiamas paslaugas ir tvarkytų duomenis. Tai itin aktualu šeimoms, kurioms rūpi kapų priežiūra ar informacijos apie artimųjų amžinojo poilsio vietas paieška. Iki šiol ši informacija dažnai buvo kaupiama tik popieriniuose registruose. Dėl to visas procesas ne tik užtrunka, bet ir yra sudėtingesnis.
„Kai kiekvieno iš mūsų laikas yra brangus, ypač kai susiduriame su jautriais dalykais, tokiais kaip artimųjų kapų tvarkymas, norisi greitos ir patogios pagalbos. Naujausi sprendimai leis šią paslaugą suteikti nuotoliniu būdu ir sumažins laukimo laiką“, – pasakoja viceministrė Erika Kuročkina. Ji pabrėžia, kad tai sumažins ir žmogiškųjų klaidų tikimybę bei suteiks galimybę keistis duomenimis su kitomis institucijomis.
Kapinių skaitmeniniai žemėlapiai ir registrai ne tik palengvins kasdienybę gyventojams, bet ir padės užtikrinti, kad tokia svarbi informacija būtų saugoma ir prižiūrima vienoje sistemoje, patikimai ir skaidriai. Tai atveria galimybes sukurti skaitmeninę paslaugų kultūrą, kurioje kiekvienas žmogus galės gauti reikiamą pagalbą greitai ir patogiai, neatsižvelgiant į laiką ar vietą. Dėl šių pokyčių neabejotinai galėsime gauti kokybiškesnių ir modernesnių paslaugų.
Projektai, įgyvendinami pagal planą „Naujos kartos Lietuva“, kuris finansuojamas iš Europos Sąjungos priemonės „NextGenerationEU“ lėšų, yra dar vienas žingsnis gerinant viešųjų paslaugų prieinamumą.
LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija